Sarıyer’de Ev Satın Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

İstanbul Sarıyer’de ev satın almadan önce bilinmesi gerekenler daha iyi yatırım yapmanızı sağlayacaktır. Hazırlıksız şekilde ev almak yerine gelecekte olabilecek durumları düşündüğünüzde, kar bakımından avantaj elde edersiniz. Konut alacağınız ilçe ve semtler yeni yatırım kapılarını aralayacağı için paranızı boşa harcamamış olursunuz. Sarıyer gibi kısmen sakin ilçelerde, çok yüksek kar olanaklarına sahipsiniz.

Sarıyer ilçesi, fiziksel açıdan değerlendirme isteyen bir yerdir. Konut piyasası bakımından kanal ve sahil boyu kapsamlı zemin araştırması yapmanız önerilir. Yüksek yatırım kapasitesi nedeniyle şu anki durumu gözden kaçırmamalısınız.

Sarıyer Gayrimenkul Yatırımı Yapılabilecek Bir İlçe midir?

Avrupa Yakası’nda en çok konut satışı olan ilçeler arasındaki Sarıyer’den ev almak, genel olarak sizi pişman etmez. Sayısal verilerden de anlaşılacağı üzere Sarıyer’in köklü yapısı her zaman farkı hissetmenizi sağlıyor. Zekeriyaköy gibi en lüks mahalleleri bulacağınız ilçede benzer şekilde daha birçok özel semt ve konut alanı bulabilirsiniz.

Hazırlıklı olmanız adına Sarıyer’de gayrimenkul yatırımı öncesi aşağıdaki detayları inceleyebilirsiniz.

  • Hangi amaçla ev almak istiyorsunuz bunu belirlemelisiniz. Yaşamaya başlamak için mi yoksa uzun vadede yatırım amacıyla mı ev alacaksanız konusu önemlidir.
  • Para birimi olarak seçimleriniz ev almanızı etkiliyor mu ve ne yönde etkiliyor, bu durumu netleştirmelisiniz.
  • Kısa sürede satışa çıkarma olasılığınız var mı, varsa kar beklentiniz nedir, bunu da kendinize sormalısınız.
  • Sarıyer’de ev satın almak istediğinizde villa mı daire tarzı ev mi almak istiyorsunuz, belirli bir planlama yapmalısınız.
  • Gelecekte evinizi destekleyecek sosyal yatırımlar olacak mı, araştırmalı ve proje değerini artıran faktörleri ele almalısınız. Ev ve semt analizi yapmak, her açıdan avantajlı bir durumdur.

Sarıyer’de Yaşam Nasıldır?

Kalabalık şehirlerde yaşam şartları birinci derecede önem taşıyor. İstanbul Sarıyer açısından düşündüğünüzde, gerek güvenlik, gerekse ekonomik beklentiler bakımından aradığınızı bulabilirsiniz.  

Sarıyer, İstanbul’da en güzel ilçeler denince akla ilk gelen yerlerdendir.  Fiziksel özellikleri, tarihi yapısı, yerleşim düzeni Sarıyer’de yaşam şartlarını olumlu yönde etkiliyor. Uzun süredir sık tercih edilen ilçeler arasında olması, konut satışları bakımından da öne çıkmasını sağlıyor. Siz de burada ev alarak konut yatırımı yapmak istiyorsanız uygun yaşam koşullarından yararlanabilirsiniz.

Sarıyer’de iş yaşamı ele alınırsa, geçmişte daha aktif olduğunu görebilirsiniz.  Büyük fabrikalar, tesislerin zaman içinde İstanbul’un iç kesimlerine kayması bu bölgeyi daha sakin hale getirmiş durumda…

İstanbul’daki kalabalıktan sıyrılmak isteyenler, zamanla Sarıyer satılık konut arayışını daha fazla yapmış görünüyor. İlçede iş yaşamını farklı yerlerde sürdüren kişi sayısı da çok olduğu için ilçe bir anlamda banliyö mantığında varlığını sürdürüyor.  Sarıyer’in,  son 4 senedeki ortalama 335 bin ile 350 bin arasındaki nüfusunun gelecekte artacağını düşünebilirsiniz.

Sarıyer ile İlgili Konut Piyasasında Beklentiler Ne Yöndedir?

Sarıyer, İstanbul’da konut satışları bakımından yüksek değerli ilçelerinden biridir. Bölgeye taleplerin her zaman taze olması, ilçenin güzel ve kendine has doğasıyla da yakından ilgili.

Konut piyasası açısından Sarıyer’de satılık villa değeri kıyı şeridinde belirgin şekilde artıyor. Kuzeye doğru denize yakın yerlerdeki konut fiyatları ortalamanın biraz üzerinde denebilir. Birçok yer Beşiktaş sahilindeki konut satış ortalamalarını da geçmiş görünüyor. Yabancı yatırımcıları da cezbeden Sarıyer, İranlılar ve diğer Körfez ülkeleri için konut taleplerini daha da artıracaktır.

Sarıyer’in konut piyasasını, yoğun ve stresli iş yaşamından kaçma isteğini besleyen bir yer gibi de düşünebilirsiniz.  Merkezden uzaklaşarak sakin bir yer isteyen şirket yöneticileri, yatırımcılar, çalışanlar burada ev alarak daha huzurlu bir yaşama odaklanıyor. Dolayısıyla konut yatırımlarının gelecek senelerde de aktif şekilde devam etmesi bekleniyor.  Nüfusu çok artmasa da buradaki konut taleplerinin yerinin farklı olacağını tahmin edebilirsiniz.

Sarıyer‘den Ev Almanın Avantajları

Sarıyer’de konut almanın avantajları konusunu daha detaylı ele alırsak aşağıdaki sıralamayı görebilirsiniz:

Deprem fay hattına uzak olması: Yakın dönemde beklenen İstanbul depreminin Silivri’ye yakın mesafede, deniz ortasında olacağı tahmin ediliyor. Denizdeki fay nedeniyle, birçok kişi, kıyı sahilinden uzaklaşarak Sarıyer gibi kuzeydeki ilçeleri tercih ediyor. Siz de kuzeyde daha güvenli alanlara yönelerek konut araması yapabilirsiniz.  

Tarihi değerleri beslemesi: Sarıyer tarihi kültürel artılara sahip olduğundan burada çok eski yerleşim alanlarını bulabilirsiniz.  Örneğin Zekeriyaköy satılık villa araması yaptığınızda ilçenin en eski ve büyük yerleşim alanı olduğunu fark edebilirsiniz. İstanbul’un tarihi dokusunu yaşayacağınız bir semtten konut almak kültürel miras bırakmanızı kolaylaştıracaktır. 

Daha az suç olması: Sarıyer’i avantajlı yapan güvenlik özelliklerini mutlaka dikkate almalısınız. Güvenli ilçeler arasında sayılan Sarıyer’de evden çıktığınızda endişeleriniz çoğu zaman az olacaktır. Kendiniz yaşayacağınızda veya başkasına konut satışı yapacağınızda aynı avantaj devam eder. Güvenli yerlerden konut alma isteği her zaman daha baskındır.

Villa projelerinin artması: Sarıyer villa tarzı evler bakımından avantajlıdır. Kanal boyu, sahil kenarı ve sahile yakın bölgelerdeki villa projelerini önemli bir artı olarak düşünebilirsiniz. Çünkü depreme bağlı bahçeli ev projelerine olan taleplerde ciddi bir artış yaşanıyor.  Arsadan direkt olarak satın alacağınız villalar, bütçenize de fayda getirebilir. Kısa sürede villa üzerinden ciddi bir kar elde edebilirsiniz.

Yatırıma uygun villa siteleri: Sarıyer’de ilk konut yatırımını yapacağınızda da uzun vadeli avantajları düşünebilirsiniz. Biraz yüksek giriş fiyatları ile yatırımdan memnun olma şansınız yüksektir. Yabancı yatırımcıları cezbeden villa siteleri genel katkı faydası sağlıyor.

Sarıyer gibi sahile yakın ve emlak değeri yüksek ilçeler kendi içlerinde farklı kar oranları sağlayabilir. Belirli bir konut projesinde sabit kardan bahsetmek mümkün olmamaktadır. Dalgalı bir ekonomi görüldüğü için, çok küçük bir semtte bile bina, daire bazında büyük kar farklarını bulabilirsiniz.

Sarıyer nüfusu gelecekte artışa geçeceği için yatırımlardan alacağınız kar oranları da beklentileri karşılayacaktır. Talep görmeye devam eden arsalar, konut projeleri sayesinde güvenle yatırıma devam edebilirsiniz.

Dilerseniz Sarıyer’de satılık konut araştırması yaparak en uygun konutları şimdiden planlayabilirsiniz. 2024 yılı ortalarında 1.500.000 TL- 80.000.000 TL aralığındaki rakamlara göre yatırımları yeniden şekillendirebilirsiniz.

Listeleri Karşılaştır

Karşılaştırmak