İstanbul’da En Çok Konut Satışı Hangi İlçelerde Yapılıyor?

Konut satışlarını enflasyon, arz talep gibi birçok faktör etkiliyor. İstanbul ev satışlarında ise yabancıların fazla sayıda olması nedenli daha farklı bir değerlendirme yapmakta fayda var. Son senelerde İstanbul’da lüks konut satışları artışı nüfus kaybına rağmen son sürat devam ediyor.

 • Yerli parayla yatırım yapmak isteyenler
 • Türkiye’de çift vatandaşlık sahibi olmaya çalışan yabancılar
 • Dolar, Euro para birimini yatırımda kullanmak isteyenler
 • Yatırımlarını gayrimenkul alanında değerlendiren iş insanları, popüler kişiler vs. İstanbul’da belirli semtlere daha fazla odaklanıyor.

İstanbul’da satılık daireler Beşiktaş, Şişli ve Sarıyer civarında sıkça alıcı buluyor. Üç ilçenin konut satışlarında üst sıralarda yer alması da bunu kanıtlar nitelikte… Ev satışlarında keskin çizgiler olmasa da ilk yatırım tutarları bakımından sınıfsal farklar olduğu görülebilir. Beşiktaş, Şişli ve Sarıyer ilçeleri, özellikle villa ve köşklerin yoğun olduğu yerler belirgin farklar barındırıyor. İstanbul konut fiyatları bu ilçelerde daha yüksek seviyelerden devam ediyor.

Beşiktaş satılık daire ilanları araştırması yaptığınız zaman en yüksek 300.000.000 TL civarında daire satışını görebilirsiniz. Satılık köşk tarzı yerlerde bu rakamlar katlanarak artıyor. Beşiktaş’ın daha iç kısımlarında en düşük fiyatları 1.280.000 TL şeklinde görebilirsiniz. Binaların kaç senelik olduğu, dairedeki oda sayıları, konumu bu ilçedeki rakamları etkileyen fiyatlar arasında…

Sarıyer’in en eski köylerinden Zekeriyaköy’ de satılık konutlar önemli bir yatırıma dönüşüyor.  Fikir vermesi bakımından 3.000.000 TL ile 43.000.000 TL arasında satılık evler bulabilirsiniz. Çatı dublekslerinde fiyatlar otomatik olarak artıyor. Sarıyer satılık daire ilanları incelemesi yaparsanız alt ve üst sınırları daha farklı görebilirsiniz. Sarıyer’in her semti daha farklı sonuçlar verdiğinden odaklanarak fiyat sonucu almakta fayda var.

Avrupa Yakası Şişli ilçesinde satılık daireler biraz daha düşük seviyeden devam ediyor.  İlçede genel olarak 850.000 TL – 150.000.000 TL fiyat aralıklarını görebilirsiniz. En düşük satılık daire fiyatlarını 1+1 daire konsepti olarak değerlendirebilirsiniz.

İstanbul’da Konut Satışları Neden Bazı İlçelerde Daha Yüksek?

Konut satışları bazı ilçelerde çok yüksek olabilirken bazılarında daha düşük olabiliyor. En fazla konut satışı olan ilçelerden Esenyurt, Başakşehir, Beylikdüzü’nde fay hattına uzak kesimler, üst sıralarda bulunuyor. Popülerlik bakımından Beşiktaş, Şişli, Sarıyer ilçelerinin ön planda olması da insanlara cazip geliyor. 

 • Depreme uzak bölgeleri öne çıkaran gelişmeler
 • Dolar yatırımcıları tarafından uygun fiyatlardan alınan toplu konutlar
 • Sahil kenarı satılık daire taleplerinin hiç eskimemesi
 • Bazı ilçelerde güvenlik açısından daha çok avantaj olması gibi etkenler konut satışlarındaki sayıları artırıcı olabiliyor.

İstanbul’un her ilçesi neredeyse bir şehir büyüklüğünde olduğu için her ilçeyi kendi içinde ayrıca ele alabilirsiniz. Genel değerlendirmeler bazı semtlerde tam sonuç vermez. Örneğin Avcılar ilçesi yüksek deprem riski olan bölge ilan edildiği için konut satış hareketliliği bölgesel olarak daha azdır. Silivri açıklarında beklenen büyük depremin bu civardaki evleri etkileyeceği tahmin ediliyor.

Beşiktaş sahiline yakın evlerde farklı bir durum söz konusu… İstanbul’un kuzey kısmında yer alan Sarıyer ise daha az riskli bölge olarak artan konut satışlarıyla gündeme geliyor.

Gelecek senelerde konut satışı yüksek ilçeler hakimiyeti koruyacağa benziyor. Büyük deprem sonrası göç dalgası başlasa da bu göçler nüfusa hemen etki etmeyecektir. Yabancı nüfus ve İstanbul’un köklü tarihi, konut piyasasındaki farkı açık tutuyor.

İstanbul’da Yabancı Konut Satışının En Çok Yapıldığı İlçeler?

İstanbul’da yabancıya konut satışı yapılan ilçeler denince Sarıyer, Beşiktaş, Şişli, Esenyurt ve Beylikdüzü öne çıkıyor. Özellikle Avrupa Yakası yabancı konut satışlarında daha çok talep görüyor. Körfez ülkelerinden yatırımcılar İstanbul’u inşaat yatırımları bakımından cazip gördüğünden bu durum satışlara da yansıyor. Avrupa ve Amerika kökenli yabancı vatandaşlar da Türkiye’de önemli yatırımlara imza atıyor.

Yabancılara konut satışı konusunda dikkat çeken ayrıntıları şöyle sıralamak mümkün:

 • Savaş nedenli ülkelerinden ayrılan yabancı vatandaşlar İstanbul’da yatırımdan ziyade konut kiralamaya odaklanıyor.
 • Bir araştırmaya göre Amerika vatandaşları daha çok Avrupa Yakası’nı tercih ediyor. Avrupa ülkeleri ise İstanbul’da daha çok Anadolu Yakası’nı tercih ediyor.
 • Suudi Arabistan yatırımcıları, İstanbul’da önemli yatırımlara imza attığı için yabancı konut satışında gelecek vaat ediyor.

Yabancılara konut satışları artışı genel olarak iyi ekonomik gelişmeler arasındadır.  Ancak düşük gelirli kesimi daha kolay ev sahibi yapmanın daha ön planda olması gerekiyor. Yabancı ülkelerden ev alan Türkiye vatandaşları gelişmiş ülke vatandaşlarının alım gücüne göre daha az görünüyor.  

2024 Yılı için İstanbul’da Konut Satış Beklentisi

İstanbul’da konut satış beklentisi 2024 yılında genel olarak çok yüksek görünüyor.  İstanbul’da devamlı bir akış olduğu için siz de bu kentin verimli topraklarını değerlendirebilirsiniz. Deprem riski olsa da dayanıklı bina sayısının artışı endişeleri önemli düzeyde azalttığı için her iki yaka da cazibesini koruyor.

Yerli yatırımcılar, şehirde yaşanan göçler ve enflasyon oranları nedenli kısmi bir endişe duyuyor. Fakat konut kampanyaları, nüfusun daha uzun seneler kalabalık olmaya devam edecek olması endişeleri azaltacaktır. İstanbul emlak piyasası yerli ve yabancılar için önemli yatırımların merkezi olmaya devam edecek.

Ağustos verileri büyük bir yükseliş olmadığını gösterse de 2024’ün ikinci yarısında konut satışları artacağa benziyor. Lüks konut projelerine taleplerin artması, toplu villa projeleri yatırımı daha cazipleştiriyor.

Sarıyer, Beşiktaş gibi ilçeleri lüks konut projeleri bakımından enerji hattı olarak görebilirsiniz. İstanbul’da konut satışı yüksek ilçeler villa ve lüks projelerine daha fazla odaklanacağa benziyor. Bu durum da gösteriyor ki insanlar bahçeli ve güvenli konutlara daha fazla ihtiyaç duyuyor.

Listeleri Karşılaştır

Karşılaştırmak